Urlop macierzyński i rodzicielski

3 Oct

Czy wiesz, że pracując w oparciu o umowę o pracę przysługuje ci urlop macierzyński i rodzicielski? W brew pozorom z urlopów macierzyńskich korzystać mogą również ojcowie, z tą tylko różnicą, że wtedy nazywa się on “tacierzyńskim”.

Z takiej formy urlopu skorzystać można zaraz po narodzinach dziecka. Dzięki temu nie musimy pracować, a pieniądze dostajemy na podstawie ostatnich średnich zarobków. Prawo gwarantuje nam również zabezpieczenie przez zwolnieniem z pracy.

Urlop macierzyński a działalność gospodarcza

Problematyczna bywa jednak kwestia jak wygląda urlop macierzyński a działalność gospodarcza. Pojawia się tu często pytanie czy mimo pracy na własny rachunek również przysługuje nam taki urlop? Jak najbardziej. Niezależnie czy nasza praca odbywa się w oparciu o umowę o pracę, czy też mamy własną firmę możemy wnioskować do ZUS o przyznanie takiego świadczenia.

Warto jednak przed skorzystaniem z takiej opcji zapoznać się dokładnie ze wszelkimi wytycznymi jakie są związane z tym tematem. Są one często aktualizowane i zmieniane dlatego też warto zwracać uwagę na wszelkie wprowadzane poprawki i modyfikacje.

Urlop rodzicielski 2014

Ciekawym pomysłem wydaje się być urlop rodzicielski w 2013 roku. Wprowadzi się w tym temacie pewne zmiany, dzięki temu kobiety po zakończeniu urlopu macierzyńskiego mogą przedłużyć czas opieki nad dzieckiem poprzez kolejny urlop.

Warto stale obserwować wszelkie zmiany w przypadku obu wspomnianych urlopów. Dzięki temu będziemy stale na bieżąco w temacie, a tym samym będziemy wiedzieć co nam przysługuje, oraz jakie mamy prawa w tym okresie.

Szczególną uwagę powinni zwrócić na kwestie prawne przedsiębiorcy. Urlop macierzyński, a działalność gospodarcza? to jedno z częściej zadawanych pytań. Świadczy to o tym, że wciąż wiemy o tym zbyt mało.

Niema się temu jednak co dziwić, bowiem zmiany zachodzą niemal co roku, dlatego warto dobrze zaplanować swój urlop rodzicielski, 2013 rok przyniesie dużo zmian na lepsze.

Be Sociable, Share!

No comments yet

Leave a Reply